SAMORZĄD GMINY Ożarów

RADA Miejska w Ożarowie

Przewodniczący Rady Miejskiej:

Halina Dragan

zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej:

Mariola Bańcer

Pozostali członkowie Rady Miejskiej:

Monika Buglewska

Tomasz Dzikowski

Krzysztof Kita

Marta Kozieł

Beata Kwiecińska

Bożena Małecka

Adam Młodożeniec

Małgorzata Olaś

Elżbieta Osial

Barbara Safiańska

Marcin Stańczyk

Jolanta Wąsik

Krystyna Wieczorek

Działalność Rady Miejskiej w Ożarowie w 2023 r.

podjętych uchwał

nagrody i wyróżnienia

modelowe przywództwo samorządowe i wzmacnianie samorządności terytorialnej

Gmina Ożarów otrzymała  wyróżnienie za  modelowe przywództwo samorządowe i wzmacnianie samorządności terytorialnej.

Już po raz trzeci w województwie świętokrzyskim zaprezentowany został ranking gmin, który przeprowadziła Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej w Kielcach wspólnie z Urzędem Statystycznym w Kielcach. Gmina Nowiny wygrała po raz trzeci. Na kolejnych miejscach znalazły się: Morawica, Solec Zdrój, Strawczyn, Bieliny.

Podczas gali przyznano też wyróżnienia specjalne w siedmiu kategoriach:

„Przyrost naturalny", „Wynik egzaminu ósmoklasisty", „Wzrost w rankingu rok do roku", „Środki przekazane organizacjom pozarządowym", „Średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne", „Szkolenie pracowników rad i urzędów gmin", „Średnioroczny wskaźnik zadłużenia budżetu gminy".

Ranking promuje najlepsze praktyki w regionie i porównuje z sobą najlepsze  przedsięwzięcia.  Oparty jest tylko i wyłącznie na liczbach i analizie matematycznej. Dane pochodzą z rzetelnych, stabilnych i dostępnych źródeł (statystyki GUS, Ministerstwo Finansów, Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi). To wszystko buduje wiarygodność rankingu!

Miejsce w rankingu to wynik 16 wskaźników obrazujących różne sfery życia wspólnot lokalnych w naszym regionie. Wskaźniki te są zróżnicowane i mają w swoim zamierzeniu pokazywać jakość życia w poszczególnych częściach regionu. Czołówkę rankingu stanowią gminy, które sprawnie realizują swoje zadania własne i wykorzystują dane im potencjały rozwojowe. Ranking odpowiada między innymi na pytania: jak sobie radzą gminy, co wpływa na ich kondycję, jakie są kluczowe czynniki rozwoju, czy i gdzie mieszkańcom województwa żyje się coraz lepiej.

Osoby stojące na scenie z nagrodami.
Osoby stojące z nagrodami

Burmistrz Marcin Majcher z prestiżowym wyróżnieniem

Burmistrz Ożarowa Marcin Majcher otrzymał prestiżowe wyróżnienie imienia prof. Jerzego Regulskiego podczas konferencji zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej w Łodzi. Jurorzy zwrócili uwagę na jego modelowe przywództwo samorządowe w kategorii „Wzmacnianie samorządności terytorialnej”.

Laudację na cześć laureata wygłosił prof. Jerzy Stępień, jeden ze współtwórców ustawy samorządowej. Przypomniał, że burmistrz był weterynarzem i dobrze znał teren. - Wspaniale rozumie swoją pracę – powiedział profesor. - Obserwuję jego działania od początku.

Prof. Jerzy Stępień mówił o tym, że Ożarów ma szczęśliwe położenie na skrzyżowaniu dwóch dróg krajowych, do Lublina i do Warszawy. Cementownię skomercjalizowano w 1991 r., trafiła ona w  dobre ręce spółki irlandzkiej. Burmistrz podejmował różne inicjatywy kulturalne, współpracował z uczelniami artystycznymi podczas organizacji plenerów czy wernisaży. Wspierał Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamroz.

Grupowe zdjęcie osób na ściance.

„Szybuj bezpiecznie w Internetowej chmurze 2023”

Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie

W 2023 r. po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie uczestniczyli w projekcie „Szybuj bezpiecznie w Internetowej chmurze”, który jest organizowany przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, Komendą Wojewódzką Policji w Kielcach oraz firmą Allegro. W ramach projektu odbyły się spotkania z policjantem oraz lekcje prowadzone przez nauczycieli poświęcone bezpieczeństwu w internecie.

16 czerwca w Wólce Milanowskiej odbyła się konferencja podsumowująca XI edycję projektu, którego częścią jest konkurs dla uczniów w trzech kategoriach wiekowych. Laureatom i wyróżnionym  wręczono dyplomy i nagrody.  Najmłodsi uczestnicy przygotowywali prace plastyczne do kalendarza, starsi – prezentacje multimedialne, a najstarsi - spot reklamowy. Prace dotyczyły bezpiecznego korzystania z internetu oraz wykorzystania internetu w życiu codziennym. W tym roku do udziału w konkursie zgłosiły się dzieci i młodzież z 87 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa świętokrzyskiego. W gronie zwycięzców znaleźli się uczniowie z naszej szkoły. Zuzanna Góral z klasy III LO zajęła III miejsce (opiekun pani Edyta Kielin-Kowalska), a wyróżnienia otrzymali: Róża Dzikowska klasa Ib (opiekun pani Milena Budkowska), Julia Tomaszewska klasa III LO (opiekun pani Edyta Kielin-Kowalska) oraz Karol Ziarko klasa III LO (opiekun pani Edyta Kielin-Kowalska).

Zdjęcie grupowe na ściance.
Grono zwycięzców i osób wyróżnionych.