CZYTELNICTWO GMINNE
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie z filiami
1 219
Liczba zakupionych książek w 2023 r.
67 514
Liczba książek w 2023 r.
1 249
Liczba zbiorów specjalnych i gier planszowych w 2023 r.
133
Liczba wypożyczeń gier planszowych w 2023 r.
2 085
Liczba czytelników w 2023 r.
36 865
Liczba wypożyczeń ogółem w 2023 r.
1 634
Liczba wypożyczonych czytelnikom na zewnątrz gazet i czasopism w 2023 r.
1 788
Liczba udostępnień książek i gazet na miejscu w 2023 r.
Dotacja podmiotowa dla Bibliotek Publicznych w 2023 r.:
885 500 zł
+0,43%
do roku 2022
Legimi i książka na telefon w bibliotece
W 2023 r. Biblioteka Publicznej Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie kolejny raz wykupiła dostęp do biblioteki cyfrowej Legimi. Czytelnicy uzyskali możliwość nieodpłatnego korzystania - czytania i słuchania literatury pięknej po otrzymaniu z Biblioteki kodu dostępu. W ramach Legimi wypożyczono z biblioteki cyfrowej ogółem 1.407 jednostek, w tym 1.076 e-booków i 331 audiobooków, a wydano 88 kodów dostępu.
W 2023 r. zaobserwowano większe zainteresowanie usługą Książka na telefon skierowaną do osób starszych, z problemami zdrowotnymi, ruchowymi. W ten sposób wypożyczono 21 czytelnikom 127 książek.
modernizacja biblioteki
W 2023 r. Urząd Miejski po pozyskaniu środków zewnętrznych z projektu Polski Ład rozpoczął inwestycję: Biblioteka. Rozbudowa. W zakresie tych działań jest powiększenie powierzchni użytkowej instytucji kultury oraz dostosowanie dla osób z niepełnosprawnością m.in. poprzez zamontowanie windy. Biblioteka główna otrzymała pomieszczenia na piętrze dobudowanej części. Znalazły się w niej gabinet dyrektora, pokój księgowej przeniesiony z Urzędu Miejskiego oraz Oddział dla dzieci, który zyska nowe meble przystosowane dla najmłodszych 2-5 letnich dzieci.
Rozpoczęto również prace nad projektem modernizacji, adaptacji i wyposażenia Filii bibliotecznej w Jakubowicach. Projekt ma być realizowany również dzięki pozyskanym przez Urząd Miejski środkom finansowym.
Biblioteka główna i filie zostały doposażone w panele wystawiennicze, worki sako, grę plenerową, tablicę magnetyczną, tablety do zajęć z dziećmi.
media biblioteki
Biblioteka prowadzi stronę internetową dostosowaną dla osób niedowidzących oraz stronę na Facebooku i Instagramie, na których zamieszczane są na bieżąco informacje dotyczące aktualnych działań, wydarzeń, zaproszenia.
wrzutnia na książki
Biblioteka w 2021r. wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników uruchomiła wrzutnię biblioteczną, usytuowaną przy wejściu do biblioteki głównej. Urządzenie dające możliwość samodzielnego, bezkontaktowego i prostego zwrotu wypożyczonych w bibliotece materiałów przez całą dobę i 7 dni w tygodniu.
W 2023 r. przy pomocy trezora oddano ok. 1.100 jednostek inwentarzowych.
projekty
Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących - Czytak dla osób niewidomych i niedowidzących - projekt Stowarzyszenia Larix. Osobom niedowidzącym wypożyczany jest nieodpłatnie sprzęt oraz nagrywane książki do słuchania.
Książki z wielką czcionką - dla osób słabowidzących biblioteka w Ożarowie zakupuje książki drukowane wielką czcionką, które ułatwiają czytanie.
LEGIMI - biblioteka cyfrowa z dostępem do ponad 230.000 e-booków i audiobooków, dostępna dla Czytelników bezpłatnie po otrzymaniu kodu dostępu.
ACADEMICA - Centralna Wypożyczalnia Międzybiblioteczna Publikacji Naukowych. Program jest pilotowany przez Bibliotekę Narodową. W bibliotece uruchomiono terminal systemu CWPN, na którym czytelnicy mogą na miejscu korzystać z publikacji cyfrowych. System ACADEMICA oferuje: pełnotekstowe przeszukiwanie setki tysięcy współczesnych publikacji naukowych, artykułów, monografii podręczników i skryptów - szczególnie przydatny osobom uczącym się i studiującym.
Mała książka wielki człowiek - kolejna już edycja projektu dla trzylatków realizowana przez Instytut Książki, mająca na celu zachęcenie rodziców do jak najwcześniejszego czytania dzieciom. W ramach projektu biblioteka wydała 46 wyprawek zawierających książkę do czytania dzieciom Krasnal w krzywej czapce Wojciecha Widłaka oraz książkę edukacyjną dla opiekunów.
Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile - przypadająca corocznie 19 kwietnia w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji przeprowadzono zajęcia stacjonarne dla dzieci ze szkoły podstawowej oraz seniorów.
działalność kulturalno-edukacyjna
Akcja Randka w ciemno z książką - coroczna akcja w postaci niespodzianki książkowej z cytatem z okazji Walentynek i słodkim upominkiem. Możliwość zrobienia zdjęcia w anielskiej, skrzydlatej fotobudce.
Akcja Zima 2023 i Bibliolato 2023 - zajęcia skierowane do dzieci młodszych pozostających, w okresie wolnym od nauki, w domach. Zajęcia odbywały się we wszystkich placówkach. Podczas ferii zimowych wzięło w nich udział 162 dzieci, a w okresie wakacyjnym uczestniczyło 554 dzieci. Co roku rośnie liczba dzieci zainteresowanych ciekawym spędzeniem wolnego czasu. Podczas zajęć uczestnicy oczywiście czytają, ale również bawią się na dworze, wykonują prace plastyczne, grają w różne gry, również planszowe.
XII edycja Narodowego Czytania - w tym roku ogólnopolska akcja związana zbyła z "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej - przy współudziale MGOK zorganizowana w tradycyjnej, stacjonarnej formule. Imprezie towarzyszyła okolicznościowa wystawa oraz mały poczęstunek. W lektorów wcielili się przedstawiciele władz samorządowych, radni, nauczyciele, młodzież, seniorzy, członkowie DKK i stowarzyszeń. W imprezie wzięło udział 85 osób.
Narodowe Czytanie w tradycyjnej formie odbyło się też w Jakubowicach i Lasocinie zorganizowane przez tamtejsze Filie biblioteczne we współpracy z Klubem Seniora i szkołą podstawową. Coroczne edycje Narodowego Czytania cieszą się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców i czytelników bibliotek.
Spotkania autorskie:
dla dorosłych: filmowe z podróżnikami - Joanną i Jarkiem Podolak - Zakochani w świecie-Oman, Sabiną Jakubowską - autorką bestsellerowych Akuszerek, Mariolą Szydlik – Pod niebem Kenii oraz gwiazdą filmową i teatralną Emilią Krakowską,
dla dzieci: z Aliną Przydatek - Kocie wesele, Renatą Piątkowską, Zbigniewem Masternakiem –warsztaty komiksowe, Marcinem Pałaszem - tworzenie słuchowiska radiowego oraz Moniką Borkowską Szmit - rozmowa o hejcie.
Dyskusyjny Klub Książki działający we wszystkich placówkach: w Ożarowie, Jakubowicach i Lasocinie gromadzący czytelników, którzy chcą i lubią w miłej atmosferze podyskutować o przeczytanej książce. W 2023 r. zorganizowano w Lasocinie 10 spotkań, w których wzięło udział 86 osób, w Jakubowicach 8 spotkań i 61 uczestniczek, w Ożarowie 10 spotkań i 115 osób. Łącznie 28 spotkań, w których wzięło udział 262 klubowiczów. Kluby w Lasocinie i Jakubowicach obchodziły dziesięciolecia swojej działalności.
Warsztaty mydlarskie dla dzieci.
Pasowanie na czytelnika - realizowane we wszystkich placówkach.
Zajęcia literacko-plastyczne - m.in.: Dzień Kota, Dzień Jeża, Dzień Postaci z Bajek, Dzień Kropki, warsztaty wielkanocne, Dzień Kundelka, Dzień Postaci z Bajek.
Akcja Żonkile - zajęcia stacjonarne dla uczniów z klas młodszych szkoły podstawowej, uczestników zajęć świetlicowych.
Imprezy biblioteczne: Tydzień Bibliotek, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, Noc Bibliotek, Światowy Dzień Pluszowego Misia, Dzień Jeża.
Rok Wisławy Szymborskiej - w 2023 r. świętowano 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej, wybitnej poetki i laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Senat RP uhonorował właśnie jej imieniem rok 2023. Z tego powodu Biblioteka Publiczna w Ożarowie oraz członkowie Ożarowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki zorganizowali dla mieszkańców miasta i wszystkich sympatyków biblioteki oraz poezji, wieczorek poświęcony Wisławie Szymborskiej. Natomiast filia biblioteczna w Jakubowicach zorganizowała we współpracy z miejscowym Klubem Senior +. wyjątkowe spotkanie literackie poświęcone twórczości wybitnej poetki. Seniorzy oraz przybyli goście mieli okazję zanurzyć się w magicznym świecie wierszy Szymborskiej, obejrzeć prezentację i film dokumentalny z poetką w roli głównej.
Akcja Uwolnij książkę - polegająca na nieodpłatnej wymianie książek między czytelnikami i biblioteką (książki ubytkowane oraz nieewidencjonowane, przekazane przez czytelników).
Kicia Kocia - projekt w grupie „Kwiatuszki” – „Kicia Kocia”.
Akcja Cała Polska Czyta Dzieciom - akcja, w której uczestniczy placówka główna w Ożarowie oraz filia w Lasocinie. Podczas spotkań z dziećmi bibliotekarze i zaproszeni goście czytali rozmaite bajki, opowiadania i legendy, a przedszkolaki wykonywały prace plastyczne. Zorganizowano 38 spotkań, w których wzięło udział 445 dzieci.
Koncert kolęd - w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej w Ożarowie dla babć i dziadków.