CZYTELNICTWO GMINNE

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie z filiami

Liczba zakupionych książek w 2023 r.

Liczba książek w 2023 r.

Liczba zbiorów specjalnych i gier planszowych w 2023 r.

Liczba wypożyczeń gier planszowych w 2023 r.

Liczba czytelników w 2023 r.

Liczba wypożyczeń ogółem w 2023 r.

Liczba wypożyczonych czytelnikom na zewnątrz gazet i czasopism w 2023 r.

Liczba udostępnień książek i gazet na miejscu w 2023 r.

Logo "Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ożarów.
Logo "Biblioteka Ożarów".

Dotacja podmiotowa dla Bibliotek Publicznych w 2023 r.:

Legimi i książka na telefon w bibliotece

W 2023 r. Biblioteka Publicznej Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie kolejny raz wykupiła dostęp do biblioteki cyfrowej Legimi. Czytelnicy uzyskali możliwość nieodpłatnego korzystania - czytania i słuchania literatury pięknej po otrzymaniu z Biblioteki kodu dostępu. W ramach Legimi wypożyczono z biblioteki cyfrowej ogółem 1.407 jednostek, w tym 1.076 e-booków i 331 audiobooków, a wydano 88 kodów dostępu.

W 2023 r. zaobserwowano większe zainteresowanie usługą Książka na telefon skierowaną do osób starszych, z problemami zdrowotnymi, ruchowymi. W ten sposób wypożyczono 21 czytelnikom 127 książek.

modernizacja biblioteki

W 2023 r. Urząd Miejski po pozyskaniu środków zewnętrznych z projektu Polski Ład rozpoczął inwestycję: Biblioteka. Rozbudowa. W zakresie tych działań jest powiększenie powierzchni użytkowej instytucji kultury oraz dostosowanie dla osób z niepełnosprawnością m.in. poprzez zamontowanie windy. Biblioteka główna otrzymała pomieszczenia na piętrze dobudowanej części. Znalazły się w niej gabinet dyrektora, pokój księgowej przeniesiony z Urzędu Miejskiego oraz Oddział dla dzieci, który zyska nowe meble przystosowane dla najmłodszych 2-5 letnich dzieci.

Rozpoczęto również prace nad projektem modernizacji, adaptacji i wyposażenia Filii bibliotecznej w Jakubowicach. Projekt ma być realizowany również dzięki pozyskanym przez Urząd Miejski środkom finansowym.

Biblioteka główna i filie zostały doposażone w panele wystawiennicze, worki sako, grę plenerową, tablicę magnetyczną, tablety do zajęć z dziećmi.

media biblioteki

Biblioteka prowadzi stronę internetową dostosowaną dla osób niedowidzących oraz stronę na Facebooku i Instagramie, na których zamieszczane są na bieżąco  informacje dotyczące aktualnych działań, wydarzeń, zaproszenia.

Zdjęcie skrzynki "wrzutnia na książki".

wrzutnia na książki

Biblioteka w 2021r.  wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników uruchomiła wrzutnię biblioteczną, usytuowaną przy wejściu do biblioteki głównej. Urządzenie dające możliwość samodzielnego, bezkontaktowego i prostego zwrotu wypożyczonych w bibliotece materiałów przez całą dobę i 7 dni w tygodniu.

W 2023 r. przy pomocy trezora oddano ok. 1.100 jednostek inwentarzowych.

Kolarz zdjęć z akcji ,,żonkile''
Zdjęcie dzieci podczas zajęć

działalność kulturalno-edukacyjna

Akcja Randka w ciemno z książką
Dzieci podczas zajęć w bibliotece
Warsztaty w bibliotece.
Zdjęcie grupowe.
Spotkania autorskie dla dorosłych - filmowe z podróżnikami
Spotkanie autorskie dla dzieci dla dzieci z Aliną Przydatek
Warsztaty mydlarskie dla dzieci.
Zajęcia literacko-plastyczne
Impreza biblioteczna
świętowanie 100. rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej
Akcja Uwolnij książkę
projekt w grupie „Kwiatuszki” – „Kicia Kocia”.
Akcja Cała Polska Czyta Dzieciom