INWESTYCJE

Wartość zrealizowanych wydatków majątkowych

w 2023 r.:

Główne kierunki wydatków majątkowych Gminy Ożarów w 2023 r.

Łączne wykonanie wydatków majątkowych Gminy Ożarów w 2023 r. wyniosło prawie 10,9 mln zł.

Poziom wykonania wydatków majątkowych w gminie wyraźnie wskazuje jej priorytetowe kierunki rozwoju. Blisko 30% łącznej kwoty wydatków majątkowych w 2023 r. było skoncentrowane na realizacji działań z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Kolejnymi wiodącymi obszarami wydatków majątkowych były inwestycje poczynione w pomoc społeczną oraz budowę i przebudowę dróg.

Poniżej przedstawiono wykaz zadań zrealizowanych w 2023 r. w poszczególnych obszarach funkcjonowania gminy z uwzględnieniem wykonanych kwot. Wykaz oraz szczegółowa informacja opisowa dotycząca realizacji wskazanych zadań została zawarta również w sprawozdaniu opisowym z wykonania budżetu za 2023 r.

inwestycje w pomoc społeczną

Rozpoczęto budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie

Budowa obiektu użyteczności  publicznej w  Sobowie z przeznaczeniem na centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 os. wraz z rehabilitacją i 2 mieszkania chronione. Centrum obejmować będzie część dzienną i mieszkalną - 20 jednoosobowych pokoi. Powstaną 2 mieszkania chronione przeznaczonych dla osób z potrzebą wsparcia. Pomieszczenia rehabilitacyjne będą wyposażone w niezbędny sprzęt. Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych i wyposażony w system monitorująco-alarmowy i przywołujący. Realizowana będzie w bim usługa opieki wytchnieniowej.

Całkowita wartość inwestycji: 6.497.774,89 zł

INWESTYCJE W TRANSPORT I ŁĄCZNOŚĆ

Łączna wartość wykonania zadań: 2.434.796,74

Budowa i przebudowa dróg na terenie gminy

W 2023 r. zrealizowano poniższe zadania:

Remonty dróg

W 2023 r. zrealizowano poniższe zadania:

rozpoczęto budowę łącznika Sobów-Czachów

Wykonanie robót dotyczących drogi Sobów-Czachów.

Wartość wykonania w 2023r.: 325.280,27 zł

Całkowita wartość inwestycji: 5.981.625,44 zł

Droga- łącznik Sobów-Czachów

droga Sobów - Czachów

Droga- łącznik Sobów-Czachów

rozpoczęto budowę ul. Przemysłowej

Wykonanie robót dotyczących ul. Przemysłowej.

Całkowita wartość inwestycji: 7.416.279,24 zł

ul. Przemysłowa

INWESTYCJE W oświatę i wychowanie

Łączna wartość wykonania zadań: 207.925,65

W 2023 r. zrealizowano:

INWESTYCJE W kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego

Łączna wartość wykonania zadań: 3.189.865,95

Rozpoczęto budowę świetlic wiejskich

W ramach rozbudowy infrastruktury kulturalnej i społecznej w gminie Ożarów zaplanowano budowę sześciu świetlic wiejskich oraz rozbudowę świetlicy wiejskiej w miejscowości Sobótka. Projekt polega na budowie czterech świetlic o pow. ok 40 – 50 m2 w miejscowościach Grochocice, Julianów, Janów, Tominy - będą to budynki jednokondygnacyjne murowane.   W miejscowościach Śródborze i Zawada zostaną wybudowane budynki murowane parterowe o powierzchni ok. 120 - 150 m2. Rozbudowie zostanie poddany budynek świetlicy wiejskiej w miejscowości Sobótka o dodatkowe ok. 100 m2. Jest to niezbędne do prawidłowego funkcjonowania prężnie działających mieszkańców wsi. Świetlice będą wyposażone w kuchnie oraz toalety.  Rozbudowana zostanie Biblioteka Publiczna w Ożarowie o czytelnię i salę spotkań.

Całkowita wartość zadania: 9.230.087,55 zł

Wartość wykonania: 2.177.190,60

Wartość dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: 8.100.000,00 zł

świetlica w Grochocicach

świetlica w Sobótce

świetlica w Tominach

świetlica w Janowie

świetlica w Julianowie

świetlica w Śródborzu

świetlica w m. Zawada

Zakres prac w tym obszarze obejmował inwestycje w obiekty kultury i użyteczności publicznej, w tym:

INWESTYCJE W gospodarkę komunalną i ochronę środowiska

Łączna wartość wykonania zadań: 598.779,59

W 2023 r. wykonano zadania:

inwestycje w Gospodarkę Mieszkaniową

Rozpoczęto inwestycję pn: Modernizacja targowiska Miejskiego w Ożarowie

Inwestycja polega na budowie nowego zadaszenia nad placem targowym oraz budowie budynku wraz z zapleczem sanitarnym. Na dachu planujemy montaż instalacji fotowoltaicznej, która zapewni oświetlenie oraz ogrzanie toalety nie generując dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem targowiska.

Wartość zadania: 4.225.849,00 zł

Dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: 2.700.000,00 zł

Modernizacja targowiska Miejskiego w Ożarowie

Pozostałe inwestycje

Otwarcie Klubu Senior+ w Jakubowicach

W świetlicy w Jakubowicach odbyły się uroczystości z okazji otwarcia Klubu Senior+. Środki przeznaczyliśmy na zakup sprzętu do rehabilitacji.

Wartość zadania 30.000,00 zł

Programy z udziałem środków unijnych i innych źródeł niepodlegających zwrotowi

Program „Deinstytucjonalizacja”

Wydatki wyniosły 267.802,65 zł, w tym 220.144,57 zł ze środków Unii Europejskiej wykorzystane zostały na utrzymanie mieszkania treningowego dla osób niepełnosprawnych i zapewnienie obsługi tym osobom w potrzebie całodobowej pomocy oraz utrzymanie czterech Kubów Seniora.